Internetowy Oskar 2019

Trochę historii

(wpis z 11 maja 2019r)

Wciąż lekko oszołomiony po wydarzeniach weekendu w Poznaniu chcę napisać kilka słów. Usłyszałem wczoraj, że Gala Twórców w ramach #ILPoznan ma taką samą rangę w świecie influencerów/internautów jak Lwy Gdańskie w świecie filmowym, Fryderyki dla muzyków, czy Telekamery dla celebrytów.

Jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem i nobilitacją, że Psy Dają Głos znalazły uznanie w oczach zarówno internautów jak i zacnego Jury, którego przewodniczącym był redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk. Wiele osób dopiero teraz odkrywa moją twórczość, a tak naprawdę to trwa ona od wielu lat. To jest 38 filmów/teledysków, które jak do tej pory obejrzało ponad pół miliona osób. Tworzone z czystej pasji, w czasie wolnym od służby, z góry powziętym zamiarem iż nie będę na tym zarabiał. Przez te wszystkie lata udawało mi się spotykać osoby, które zarażałem swoją pasją i namawiałem do współpracy czy też wsparcia. Wszyscy wiedzieli, że nigdy nie dorobią się na tych moich artystycznych wyskokach. Wiedzieliśmy jednak czemu to wszystko służy tzn. pokazywaniu prawdy o tym jak wygląda realny świat.

Wszystko rozkręciło się tak na dobre w momencie gdy wpadłem na szalony pomysł nagrania płyty hiphopowej. Tak powstał projekt “Profiraptyka – profilaktyka przez rap” gdzie napisałem i nagrałem 10 piosenek rapowych o tematyce profilaktycznej. Przy tworzeniu tego projektu ogromną rolę odegrał mój medialny mentor Adam Więcek dzięki któremu Radio Opole objęło moje nagrania patronatem medialnym. W towarzystwie Opole Youth Choir nagrałem 10 piosenek w legandarnym Studio M. Nieprawdopodobna przygoda gdy twoje dźwięki obrabia człowiek legenda Andrzej Czubiński. Muzykę do całego projektu wyprodukował geniusz staroszkolnego bitu Adrian Wygon ze Studia BZK Wygon. Żeby wzmocnić przekaz do każdej piosenki wymyśliłem teledysk, który potem sam nagrałem i zmontowałem. Ogromna praca ale i fantastyczna nauka. Idąc za ciosem zauważyłem niszę na rynku. Słuchaczy, którzy nie znaleźli swojej formy przekazu. To Policjanci, którzy epatowani są muzyka z nurtu JP czy też CHWDP. Postanowiłem pokazać świat od tej drugiej, mundurowej strony. Tak powstał szereg piosenek czysto policyjnych. Piosenki nagrywane był absolutnie undergroundowo tzn. w mieszkaniu znajomego Jarek Wróbel. Chociaż całkowicie nie podchodzą mi treści, które przekazuje w swojej twórczości to trzeba mu oddać, że jego flow, barwa głosu czy też wyczucie w kwestii mixu/masteringu jest na nieziemskim poziomie. I w takich warunkach powstała piosenka “Opłacani Etosem”. To okazało się momentem przełomowym.

Był październik 2018 roku. W służbach mundurowych wrzało. I nagle zadzwonił mój telefon: “Cześć Piotr, tu Rafał Jankowski Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów: Mam pytanie. Czy możemy wykorzystać twoją piosenkę jako nieoficjalny hymn akcji protestacyjnej służb mundurowych?” Oczywiście nie miałem nic przeciwko a potem z dumą i wzruszeniem oglądałem jak ponad 20.000 mundurowych maszeruje w Warszawie i w tle słychać moją piosenkę. To wtedy zaczęła się współpraca z Zarząd Główny NSZZ Policjantów, który promuje do dzisiaj moją twórczość.

W styczniu 2019 wpadłem na pomysł stworzenia cyklu filmów/etiud filmowych w których przedstawiane są prawdziwe historie jakie wydarzyły się policjantom w służbie. To innowacja na polskim rynku medialnym. Są to zarówno historie moje własne jak i te nadsyłane przez policjantów z całej Polski. Osobą odpowiedzialną za muzykę oraz dźwięk do 3 odcinków był policjant SPPP KWP Opole Thomas “FOX” Lis. Do projektu zaprosiłem również fantastycznych grafików Łukasz Haczkiewicz czy też Aquix Design, którzy pomogli mi zwizualizować moje szaleńcze pomysły. Ta moja początkowo raperska aktywność wzbudziła zainteresowanie mediów. Ogromne słowa podziękowania dla Andrzej Chyliński z miesięcznika branżowego Policja 997, który napisał o mojej działalności pierwszy duży tekst do numeru specjalnego “Pasjonaci w Policji”.

Pewnego dnia szok przeżyła osiedlowa dresiarnia, która wie, że jestem policjantem, a tymczasem napisał o mnie prestiżowy hiphopowy portal Glamrap.

Potem przyszedł czas na giganta w świecie informacji tzn. portal Natemat.pl.

Wisienką na torcie okazał się udział w programie Polsatu Skandaliści gdzie byłem gościem Agnieszka Gozdyra. W tym miejscu ogromne słowa podziękowania należą się moim przełożonym oraz zespołowi prasowemu z Opolska Policja jak równie osobiście Rzecznikowi KGP insp. Mariuszowi Ciarce Polska Policja za umożliwienie wystąpienia w programie Polsatu.

Zwieńczeniem mojej pracy, setek godzin spędzonych na pisaniu tekstów, nagrywaniu piosenek, wymyślaniu scenariuszy, kręceniu i montowaniu tego wszystkiego, dbaniu o promocję i wystawianie się na medialny i publiczny ostrzał jest tytuł jaki otrzymałem w dniu 11 maja 2019 roku podczas uroczystej Gala Twórców w ramach Influencer LIVE Poznań. Ponad 2000 uczestników konferencji, 700 twórców z całej Polski. Osoby o milionowych zasięgach i znane w internetowym świecie, a pośród nich ja debiutant… odbieram główną nagrodę dla Twórcy Roku w kategorii Publicystyczne, Literackie, Kulturowe i Artystyczne. Szok, niedowierzanie, duma i poczucie ogromnej odpowiedzialności za każde słowo i każdy obraz, który pokazuję na kanale.

Ten sukces dedykuję każdemu kto przyczynił się choćby dobrym słowem do finalnego efektu. Zawsze każdy, kto ma jakąś cząstkę udziału w konkretnym fragmencie mojego dzieła znajduje swoje odpowiednie miejsce. Nigdy nie ukrywam, że posiłkuję się czyjąś pracą i twórcy, z którymi współpracowałem są wymieniani zawsze we wszelkich opisach każdej produkcji.

Nas policyjnych twórców jest mało. Przecieramy szlaki, zmagamy się biurokracją i licznymi ograniczeniami. Myślę jednak, że warto. Każdy ma swój sposób pokazywania rzeczywistości, a dzięki temu że Razem Trzymamy Linię ludzie mogą zobaczyć jak wygląda realny świat. Sierżant Bagieta i Z pamiętnika policjantki teraz wasza kolej. Zgodnie z regulaminem ja już nie mogę startować za rok w konkursie. Pozdrawiam. Dziękuję też hejtorom, bo świadomość jak bardzo wam skacze gul bardzo mnie motywuje.

Na koniec największe słowa podziękowania dla mojej ukochanej żony Ani. To dzięki jej niespożytej cierpliwości mogę to wszystko tworzyć kradnąc skrawki swojego wolnego czasu, którym mógłbym poświęcić rodzinie. Związała się z prawnikiem, który przebranżowił się na policjanta a następnie stał się rapującym jutuberem. Wierzę jednak, że to co robię niesie ze sobą jakieś wartości. A dobro przecież wraca….

Pozdrawiam wszystkich Piotr Chwastowski

Dodaj komentarz